Discgolf for mænd – vær med fra start
Senfølgerforeningen starter et nyt fællesskabstilbud for mænd, der lever med og efter kræft – og mandlige pårørende.
Senfølgerforeningen starter et nyt fællesskabstilbud for mænd, der lever med og efter kræft – og mandlige pårørende.
Vi etablerer lokale discgolf-fællesskaber i Aalborg, Aarhus, Esbjerg, Odense, Næstved, København og Hillerød i samarbejde med lokale discgolf-foreninger.
Vi er lige nu i opstartsfasen og søger 2–3 frivillige tovholdere i hver by, som vil være med til at samle de lokale fællesskaber.
Tovholderne skal være med til at tage imod deltagerne og skabe en god ramme omkring møderne. Senfølgerforeningen står for koordinering og overordnet struktur, og discgolf-foreningerne stiller baner og faglig sparring til rådighed.
På tovholdertræffet mødes alle frivillige, prøver discgolf og får indsigt i, hvad der får mandefællesskaber til at fungere og spiser en god middag sammen. Vi lægger også vi rammen for de lokale møder.
Tilmelding for tovholdere til Discgolf - Grib disken, grib fællesskabet – Udfyld formular
Læs mere om projektets baggrund og vision
Disc Golf i Valbyparken - en kort intro til gæster og discgolfere
Kontakt os for mere information: info@senfoelger.dk